Tryptofan

Ostatnio, czyli 10.10 obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychicznie to na szczęście temat, który jest coraz częściej poruszany i odzierany z tabu. A sama niejednokrotnie przekonałam się, jak ważne jest dbanie i słuchanie swoich emocji i swojego ciała. Depresja, nerwica czy CHAD to tylko niektóre z najczęściej wymienianych chorób w dzisiejszych czasach. Psychoterapia i farmakoterapia to najpopularniejsze środki pomocy, jednak czy wiesz, że kluczowe w odzyskaniu zdrowia także psychicznego, jest odżywianie? Coraz częściej jako formę wsparcia leczenia stosuje się dietę, która ma na celu uzupełnić niedobory w mikroelementy i składniki odżywcze. Jednym z takich składników, który ma kluczowe znaczenie dla równowagi organizmu jest Tryptofan. Bardzo polubiłam ten aminokwas i dzisiaj Ci o nim opowiem.

Co to jest Tryptofan

Tryptofan, to jeden z aminokwasów egzogennych. Powinien być dostarczany razem z pożywieniem, ponieważ nasz organizm go nie wytwarza. Jego aktywną formą, która przekracza barierę krew- mózg jest izomer o konfiguracji L (L-Tryptofan). Bardzo szybko się wchłania po spożyciu, a jego dzienne zapotrzebowanie to 5 mg na kilogram masy ciała,

Na tryptofan mówi się, że jest on prekursorem serotoniny, która jak już pewnie wiesz jest nazywana hormonem szczęścia, ale również melatoniny, czyli hormonu regulującego sen i nocny odpoczynek. Od jego poziomy zależy dobry nastrój czy też brak spadków samopoczucia czy też epizodów depresyjnych. Niektóre z badań naukowych mówią, że dostarczanie trypotofanu do organizmu wpływa na zmniejszenie poczucia lęku, a także wpływa na pozytywny nastrój.
Ponad to tryptofan wpływa pozytywnie na:
– zwiększenie odporności na stres
– łagodzi migreny
– wspomaga leczenie depresji
– ułatwia zasypianie oraz lepiej regeneruje organizm podczas snu
– kontroluje proces zapamiętywania

Gdzie znajdziesz tryptofan:

Znajduje się on w żywności zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jednak największe ilości tego aminokwasu znajdziesz w:

– pestki dyni- 570 mg
– ser mozarella- 520 mg
– nasiona sezamu- 370 mg
– ser żółty- 350 mg
– pestki słonecznika- 350 mg
– mięso wieprzowe- 320 mg
– siemię lniane- 300 mg

Tryptofan nie wchłania się kiedy dochodzi do problemów z przewodem pokarmowym np. w wyniku chorób, stanów przewlekłych lub z uszkodzeniami wątroby. Inne sytuacje to złe nawyki żywieniowe oraz stresujący tryb życia.

To komu serotoninki z melatoninką? 🙂